תרפיה באמצעות צילום – טיפול בצילום

תרפיה בצילום, המכונה גם פוטותרפיה, הינה שיטת טיפול רגשי מתחום התראפיות באומנות, אשר נעזרת בצילום ככלי לביטוי בלתי אמצעי של תכנים משמעותיים, שלעיתים אינם עולים בשיח ובטיפול פסיכולוגי רגיל. מדובר בצילומי סטילס ווידיאו המשולבים בחקירה של תמונות שצולמו על ידי המטופל ואנשים אחרים, כאשר הבחירות, הדילמות והנושאים שבתמונות מעלים תכנים מנפשו של המטופל ומספקים פתח לתקשורת עמוקה – חזותית או מילולית. בתוך כך, התקשורת הייחודית ומלאכת הצילום מקנות למטופל הזדמנות ללמוד, להבין ולהכיר את עצמו ואת יחסיו עם הסביבה.

כוחה של המצלמה

מצלמה הינה כלי ייחודי המנציח את הרגע, מקפיא וחושף אותו לעיני כל. המצלמה מאפשרת תהליך תרפויטי בזכות הפעולות והבחירות שנעשות בעת הצילום, וכן חקירת, עריכת וניתוח התוצאות והבנת משמעותיהן השונות. מעצם מהותו נוגע כלי זה בהיבטים פסיכולוגיים ונפשיים רבים, כגון חשיפת האני או האחר, תחושות סיפוק או אכזבה לנוכח תוצאות הצילום, הרצון להצטלם ולצלם תמונות יפות ומשמעותיות, וארגון התמונות באלבום תוך סינון ומיון שלהן. בנוסף לכך, הצילום משלב פעולות מודעות ובלתי מודעות הנוגעות לבחירות, החלטות ותחושות, שלאחר מכן ניתן לנתחן ולהבינן לעומק.

לאילו מצבים מתאימה תרפיה בצילום

תרפיה בצילום מתאימה למגוון גדול של יעדים נפשיים, כדוגמת חיזוק הדימוי והביטחון העצמי, התפתחות והעצמה אישית ורגשית, או שיפור הדימוי הגופני של המטופל. כמו כן, הפוטותרפיה תורמת לחיזוק ושיפור יחסים סביבתיים במעגלים שונים, החל בסביבה הקרובה של בני משפחה וחברים, ועד ליחסי עבודה ולימודים.

למי מתאימה תרפיה בצילום

תרפיה בצילום מתאימה לקשת רחבה של גילאים, החל בילדים בגיל עשר ומעלה המסוגלים להתמודד עם המורכבות של המצלמה. יש לציין כי טיפול זה איננו מצריך ידע מוקדם בצילום או כישרון מיוחד בתחום, מכיוון שמטרתו העיקרית הינה בהליך התרפויטי ולא באיכות התוצאות האומנותיות. כמו כן, בזכות המצלמות הדיגיטאליות נעשו השימוש בכלים ופיתוח התמונות לזמינים, פשוטים ופתוחים בפני כולם. מאידך, הטיפול מתאים גם לחובבי ז'אנר הצילום ברמות ידע ומקצועיות שונות, המעוניינים להעמיק ולהעשיר את עבודתם, ולשלבה עם גדילה וצמיחה אישית.