מהו מרכז הכובד של גוף האדם

ראשית, כמה מושגי בסיס:

מרכז הכובד: נקודה בתוך מערכת, אשר המערכת כולה מתנהגת כאילו כל מסתה מרוכזת בנקודה זו. (Wikipedia.org). כאשר אשתמש במושג זה בעבודה, כוונתי לנקודת האיזון של מרכז הגוף. נקודה אחת הנחשבת כמרכז הגוף. מרכז הכובד אצל האדם נמצא בחלק הקדמי של הבטן התחתונה.

קו הכובד: קו אנכי העובר דרך מרכז הכובד של הגוף. קו הכובד הינו קו דמיוני העובר במרכז הגוף , בתוכו, ומתייחס אל עמוד השדרה ואל כוח המשיכה. הציר הינו ווקטור נגדי לכיוון בו משקל הגוף אמור לרדת אל האדמה.

החשיבות של חיבור למרכז הכובד -(מרכז המשקל)

איזור האגן הוא החלק הכבד בגוף. אצל יונקים הצועדים על ארבע ,מנח הגוף המקופל ומיקום הגב קדימה לאגן ולרגליים גורמים בצורה טבעית לריכוז הכוח באגן ובבטן. כך באופן טבעי, כל תנועה וכל דחיפה של האדמה "מתחברים" אל מרכז המשקל, ולכן יכולים יונקים אלו לשמור על יכולת שינוי כיוון ויכולת תגובה אופטימאלית.  לאדם העומד אין צורך ללכת כפוף רק בכדי לשמור על אותו חיבור. במקום זאת יש להרגיש את הנפח והמשקל של האגן ואת הכיווץ באזור מרכז המשקל. שמירה על "חיבור" לשרירי הבטן התחתונה ולמרכז המשקל משפרת את יכולת התגובה ומקלה על ביצוע פעולות כגון שינוי כיוון, הימנעות מנפילה, שינוי רמות גובה, הושטת איברים לפנים ללא אבדן היציבות וכך הלאה.

רוצים לדעת עוד על תנועת הגוף ועל יציבה נכונה ותנועה נכונה?

קיראו על הספר החדש שהוצאתי – תנועה נכונה, הליכה ויציבה

השאירו את המייל שלכם ואשלח לכם 3 פרקים מהספר החדש שהוצאתי

  captcha

  ליצירת קשר בכל נושא אחר הקישו כאן ואשמח לסייע

   

  כוח נגדי בעת עמידה ותנועה

   

  כוח נגדי (ground reaction force) הינו הכוח המתקבל מן האדמה אל גוף כלשהו הבא עימה במגע, כתוצאה

  ממשקל הגוף, אשר יורד אל נקודת המגע. אדם אשר עומד על האדמה (ללא תנועה), מפעיל על האדמה כוח השווה למשקלו, וכתוצאה מכך, מתקבל מן האדמה כוח שווה, ההפוך בכיוונו,  ואשר "נכנס" אל גוף האדם.

  כוח נגדי זה מתקבל בכל גוף בעל משקל הנמצא אל האדמה, ומסייע לאיזון. לדוגמא כאשר בונים מגדל בקוביות, משקל הקוביות יורד אל האדמה ובנקודת המגע, והכוח הנגדי מסייע לו לעמוד יציב.

  זו אחת הסיבות שבני האדם יכולים לאזן את גופם על גבי בסיס קטן יחסית, גם בעת עמידה: הכוח הנגדי העולה מן האדמה שומר על הגוף זקוף. כך בעצם, מסייע משקל הגוף בעמידה ובאיזון הגוף.
  חשוב להבין הכוח העולה מן האדמה, אינו הכוח המזיז את הגוף בעת תנועה: זהו הכוח המאפשר לגוף לעמוד זקוף כנגד כוח המשיכה. בכדי לנוע נדרש כוח נוסף, ועל כך בפרק הבא.