הערה: הדברים אינם בגדר המלצה אלא רק בגדר דיעה פרטית של כותב המאמר.

 

ישיבה ונהיגה – כיצד לשבת בזמן נהיגה?

נהיגה ברכב פרטי הינה בעייתית ביותר. להבדיל מאופנוע בו הישיבה מסתמכת על שחרור משקל לתוך הכיסא ועל גו זקוף, בנהיגה ברכב פרטי הגוף נשען לאחור על משענת והדבר גורם למספר בעיות חמורות ביותר:

 

אלו הסיבות שלדעתי ישיבה בכיסאות הרכב בזמן נהיגה משפיעה בצורה מאוד לא טובה על הגוף כולו: מרבית האנשים נשענים לאחור וכל הגוף קורס לתוך עצמו ללא אפשרות לקבל תמיכה מספקת מן הקרקע.

 

 

ישיבה נכונה בזמן נהיגה- עקרונות מנחים

  1. לקיחת הגב מעט קדימה: מבנה כיסאות הנהיגה אינו מאפשר לקחת את הגו ממש קדימה, אולם בכל זאת רצוי לנהוג מבלי שחלק הגב העליון יישען לאחור.
  2. יש להקפיד ששתי כפות הרגליים נמצאות על רצפת הרכב ודוחפות אותה מעט.
  3. יש למשוך את הישבן לאחור כל מספר דקות, ולהצמיד אותו לכיסא. לקיחת הישבן לאחור מאפשרת לשחרר את פלג הגוף העליון ולקחת את הגב העליון מעט קדימה.

 

לקיחת הגב קדימה -הרחבה

כאשר לוקחים את הגב קדימה פוחת הלחץ על עצם החזה, וכך משתפרת הנשימה ומתאפשרת התארכות בגב התחתון. גם כאשר הגו נמצא מעט קדימה, אזור הגב התחתון חייב להישאר צמוד למשענת בכדי לקבל תמיכה. לכן לא מדובר על מנח קדמי המביא את הגב לכך שהזווית בין הגב לירך קטנה מ90 מעלות. מדובר על לקיחת הגב קדימה אך ורק בכדי לתקן את המנח ה"אחורי מידי" של כסאות הנהג ברכבים פרטיים.

חשוב לציין כי בגלל מבנה הכיסאות במכונית – אין לקחת את הגב קדימה מידי, כי אז הגוף לא מקבל די תמיכה מהכיסא, והוא עלול להיות קרוב מידי להגה דבר הפוגע ביכולת התגובה של הידיים.

 

דגשים נוספים בעת נהיגה שאינם קשורים דווקא למנח הגב:

  1. כאשר אוחזים בהגה, רצוי שהמרפקים יהיו נמוכים ככל האפשר. כלומר, אם נניח שכפות הידיים אוחזות במרבית הזמן בחצי העליון של ההגה, המרפקים לא יהיו ממוקמים משני צידי ההגה, אלא מול תחתית ההגה. כך קל יותר לשמור על כתפיים משוחררות.
  2. יש לנסות להפחית מתח ממפרק כף היד. מרבית האנשים אוחזים בהגה בכוח מוגזם והדבר יכול לגרום לדלקות בפרק כף היד, וכן לעומס גדול על השרירים.