מרכז טנקה, שהוקם בשנת 2003 על ידי נטע אלוני, הוא המרכז המוביל בישראל לסדנאות, קורסים ופעילויות ברוח אינדיאנית.

מרכז טנקה שוכן בקיבוץ מעגן מיכאל, בלב בוסתן קסום. במרכז תוכלו להשתתף במגוון סדנאות השואבות את השראתן מהתרבות האינדיאנית: מעגלי נשים, סדנאות לבניית  תוף אינדיאני, ערבי סווט לודג  וקורס נשים לנשיות אמיתית ברוח אינדיאנית.

כמו כן ניתן לעשות במרכז אירועים יחודיים כגון ימי הולדת, ערבי גיבוש, סדנאות לאגונים ולאנשי צוות במקומות עבודה, וערבים יחודיים למבוגרים.

מנהלת המרכז, נטע אלוני, שהתה במחיצת שבטים אינדיאניים בארצות הברית, ומהם למדה את התרבות האינדיאנית הקסומה.

לפרטים : טנקה- מרכז סדנאות אינדיאני טלפון :  052-3234902

הסביבה, איכות הסביבה והקשר בין אדם לאימא אדמה – מאמר שעוסק בזיקה אקולוגית

בעולם שלנו, הכל תלוי בהכל: הגשם ברוח, העצים בגשם והאדם בעצים … זהו מארג אחד מקודש האינדיאנים קוראים לו אימא אדמה.
אימא אדמה היא אותה רחם ענק המספקת הזנה וריפוי לכל הברואים באשר הם.
בדרכם הפשוטה הבינו האינדיאנים את שפת הטבע, הם הבינו שאם אנחנו מזהמים, אנחנו מזדהמים זה טבעו של חוק הבחירה והתוצאה  והוא תקף בכל אשר נצעד במעגל חיינו על פני האדמה.

במכתב משנת 1885 אל נשיא ארה"ב כתב צ'יף סיאטל ראש שבט הסוומיש (כיום מדינת וושינגטון) את תמצית המודעות לשמירת הסביבה:

…"איך תוכלו לסחור בשמיים או בחמימות האדמה, רעיון זה זר הוא לנו, הלא רעננות האויר או נצנוץ פני המיים אינם קנייננו…       יודעים אנו שהאיש הלבן לא יבין את דרכנו, פיסת קרקע אחת נדמית לו כשניה, הוא כזר הבא בלילה ליטול מהאדמה את כל אשר יידרש לו. האדמה אינה אחות לו… ולאחר שכבש אותה ימשיך בדרכו… ברעבתנותו יבלע את האדמה ואך שממה יותיר… בערי האיש הלבן לא תמצאו פינה שקטה, לא מקום לשמוע את רחש העלים באביב או את כנפי החרקים… החייה והאדם מקרה אחד יקרה את כולם, כל הדברים תלויים זה בזה. אשר יפקוד את האדמה יפקוד את בני האדמה.
…אם נמכור לכם את אדמתנו, אהבוה כאשר אהבנוה אנו, השגיחו עליה כפי שאנו השגחנו. שמרו בתוככם את זכר הארץ כמות שהיא בעת לקיחתה, ובכל כחכם ובכל מאודכם ובכל לבבכם שמרוה למען ילדכם, ואהבוה כאהבת האלוהים את כולנו כי זאת נדע- אלוהיכם ואלוהנו חד הוא. אדמה זו יקרה לו אפילו האיש הלבן לא יוכל להמלט מן הגורל המשותף".

כיום כבר ברור לכולנו שאיכות הסביבה אינה פריווילגיה של חובבי הטיולים בטבע. כולנו שותפים לקצב המסחרר שבה האנושות מכלה את משאבי כדור הארץ.

התחממות הכדור, חור באוזון, כריתת יערות הגשם, זיהום מקורות המים, אובדן קרקעות חקלאיות, דישון בחומרים כימיים, רעלי ריסוס והדברה שמחלחלים למאגרי מי התהום שכולנו שותים אוכלים ונושמים…

האינדיאנים למדו מהטבע, הקשיבו לטבע וחיו עימו בהרמוניה: רוחות השמיים המסמלות כוחות ואיכויות שונות בתוכנו ומחוצה לנו. אלמנטים כמו אדמה, אויר, מים ואש שיש לאזנם גם בתוכנו. חיות שנשלחות אלינו ללמד אותנו שיעורים חשובים על עצמנו ועל הדרך שבה עלינו ללכת, ומעל הכול הבנת המושג "מעגל".
המעגל הוא מעגל החיים הקושר את כולנו, אנשים עצים חיות שמים ואדמה כאחד. כל אחת ואחד מביא עימו את המתנה הייחודית להשלמת הקומפוזיציה המשותפת. המעגל הוא מעגל של אדם עם עצמו עם זולתו, עם הטבע והבריאה. האל מתגשם בטבע בכל צורותיו ורוח הבריאה מצויה בכל. לכן אין לעקור, להטות נהרות ולשנות את הטבע כבשלנו כל דבר לפני שנשנה אותו כדאי שנקדיש מחשבה איך יישאר שבעה דורות לעתיד.

אמא אדמה היא ציר מרכזי באורחות החיים של האינדיאנים, הכול מתנהל במחזוריות ובמעגלי חיים. הכול פועם, וככל שאנו מודעים יותר, אנו קשובים לפעימות הלב שלנו, ומאחדים אותם עם פעימות הלב של אמא אדמה. כל הדברים ביקום קשורים זה לזה ומשפיעים  זה על זה. החכמה היא לכבד כל דבר, כפי שהגיע, כי לכל תפקיד במעגל. הנבואה של שבט ה-CREE מסמלת כה יפה את התפיסה הזאת:

רק כאשר העץ האחרון ייגדע
רק אחרי שהנהר האחרון יורעל
רק אחרי שהדג האחרון יילכד
רק אז נמצא שאי אפשר לאכול שטרות כסף.

Cree Nation Prophe

המושגים:  Refuse' reduse, reuse ,repair ,recycle מציינים הלך רוח של צריכה נבונה יותר.
הפחתה, מניעת בזבוז, שימוש חוזר, מיחזור…  בהקשר זה,  מעניין שבאף אחת מ 400 השפות האינדיאניות לא היתה המילה זבל..  לכל דבר נמצא שימוש .
המציאות שלנו היא של  "תרבות צריכה" ומעודדת אותנו לצרוך עוד ועוד את המיותר והלא הכרחי. מחוייבות ואפילו חלקית לאורח חיים פשוט מאפשר חסכון והתנהלות נכונה יותר ביחס למשאבי הטבע מתוך הבנת האחריות הסביבתית. דיאלוג עם הטבע והסביבה וראיית הטבע והסביבה הן בבסיסה של הדרך האינדיאנית, לכל הברואים מקום, הזנה וריפוי על פני אימא אדמה.

כותבת המאמר  :  נטע אלוני מנהלת מרכז טנקה, מרכז לתרבות אינדיאנית

מאמר נוסף באתר