האבולוציה של צעידה

בטבע, אצל זוחלים ויונקים, ישנם מספר סוגי תנועה או זחילה:

תנועה ספינאלית: כמו תנועתו של הזחל "מודד" שהחלק האחורי של הגוף מניע קדם את החלק הקדמי

מה קורה בעת צעידה אצל האדם העומד?

1. הליכה היא זחילה

 

 

 

 

 

2. הליכה היא גלגול

stepבו בזמן, מתרחשת בגוף תנועה הדומה לתנועה ספינאלית.  הרמת הירך בתחילת כל צעד גורמת לגלגול האגן אחורה  ושליחת הרגל קדימה בהמשך כל צעד גורמת להטיית האגן לפנים. תנועה בלתי פוסקת זו במפרק האגן גורמת לפתיחה וסגירה בחזה, לסירוגין,  אשר יוצרת סוג של "גל": התנועה זורמת מחוליות המותן, אל החזה ומניעה את הראש בתנועות "כן". תנועה זו מתרחשת בגוף באופן סימטרי, לאורך כל הציר האנכי של הגוף, על אף שבכל צעד רגל הפוכה גורמת לתנועה ובאופן מוחלט תנועת הגוף בצעידגה אינה סימטרית, . הרי שבאופן יחסי, התנועה הספינאלית מתרחשת באופן סימטרי, במעלה עמוד השדרה.

 

3. הליכה היא קפיצה

הכיפוף ויישור של הברך בכל צעד הם ההופכים כל צעד לקפיצה. כמו בקפיצה- כל צעד הוא התנגדות לכוח המשיכה ונפילה חזרה אל האדמה בשל כוח המשיכה. במובן הזה, ניתן להסתכל על הצעידה כסדרה של קפיצות.

 הערה:

תנועת הגלגול ותנועת הקפיצה למעשה מוכלות בתוך תנועת הזחילה, מפני שכאמור אין באמת תנועה סימטרית בגוף אלא רק צעידה בכל רגל בנפרד. לכן רצוי להסתכל על הצעידה כמו:


זחילה בגוף מאונך לקרקע, כאשר הגוף מבצע בכל צעד בנוסף לזחילה גם קפיצה ו"גל" ספינאלי".

סיכום

תנועת הגוף בכל המישורים ולכל הכיוונים היא כמעט בלתי נראית לעין. לא כל צעד נראה כעת כמו שילוב של  גלגול, זחילה או . ובכל זאת, משהו מכל אלו קיים בכל צעד שאנחנו עושים. משהו מהתנועתיות הרב כיוונית בכל מפרק ובכל חוליה בגוף אכן מתקיים, והאדם שידע להפנים בגופו את כל התנועות הללו, יצליח ללכת, לעמוד ולנוע בצורה נכונה