הקשר בין הליכה לזחילה,לגלגול ולקפיצה

האבולוציה של צעידה

בטבע, אצל זוחלים ויונקים, ישנם מספר סוגי תנועה או זחילה:

תנועה ספינאלית: כמו תנועתו של הזחל "מודד" שהחלק האחורי של הגוף מניע קדם את החלק הקדמי

  • זחילה הומולוגית  – זחילה הומולוגית היא זחילה בה שתי הגפיים הקדמיות נעות קדימה יחדיו באופן סימטרי ושתי הגפיים התחתונות לאחר מכן.
  • זחילה הומו- לטרלית  – תנועה אסימטרית בה יד ורגל באותו צד נעות בו זמנית ולאחר מכן היד והרגל של הצד הנגדי. זו תנועה של זוחלים בעיקר, כפי שצועד תנין.
  • זחילה קונטרה – לטרלית היא זחילה בה הגף הקדמי והגף האחורי הנגדי לו, נעים קדימה באותו הזמן, ואחריהם השניים המנוגדים. זוהי תנועה כמו הריצה של כלב או צעידתם של השימפנזים, וכמובן כמו זחילה של תינוקות והצעידה שלהם על שש ועל ארבע.

מה קורה בעת צעידה אצל האדם העומד?

1. הליכה היא זחילה

 

  • gait_modבצעידה, תנועת פלג הגוף התחתון  מניעה את פלג הגוף העליון בצורה הדומה ל"זחילה" מהסוג הקונטרה-לטרלית. הרמת הירך בתחילת כל צעד גורמת לצד אחד של האגן להימשך לאחור והדבר גורם לרוטציה בחוליות הגב התחתון, אשר משפיעה על  עמוד השדר הכולו. הרוטציה בעמוד השדרה גורמת לרוטציה בכתפיים, אשר גורמת לתנועת הידיים לפנים ולאחור. במידה ומעט מגזימים תנועה זו, ומאפשרים לרוטציות להניע את הגוף כולו, ניתן להבין מדוע הצעידה היא כמו זחילה, רק עם גוף המאונך לרצפה.

 

 

 

 

2. הליכה היא גלגול

stepבו בזמן, מתרחשת בגוף תנועה הדומה לתנועה ספינאלית.  הרמת הירך בתחילת כל צעד גורמת לגלגול האגן אחורה  ושליחת הרגל קדימה בהמשך כל צעד גורמת להטיית האגן לפנים. תנועה בלתי פוסקת זו במפרק האגן גורמת לפתיחה וסגירה בחזה, לסירוגין,  אשר יוצרת סוג של "גל": התנועה זורמת מחוליות המותן, אל החזה ומניעה את הראש בתנועות "כן". תנועה זו מתרחשת בגוף באופן סימטרי, לאורך כל הציר האנכי של הגוף, על אף שבכל צעד רגל הפוכה גורמת לתנועה ובאופן מוחלט תנועת הגוף בצעידגה אינה סימטרית, . הרי שבאופן יחסי, התנועה הספינאלית מתרחשת באופן סימטרי, במעלה עמוד השדרה.

 

3. הליכה היא קפיצה

הכיפוף ויישור של הברך בכל צעד הם ההופכים כל צעד לקפיצה. כמו בקפיצה- כל צעד הוא התנגדות לכוח המשיכה ונפילה חזרה אל האדמה בשל כוח המשיכה. במובן הזה, ניתן להסתכל על הצעידה כסדרה של קפיצות.

 הערה:

תנועת הגלגול ותנועת הקפיצה למעשה מוכלות בתוך תנועת הזחילה, מפני שכאמור אין באמת תנועה סימטרית בגוף אלא רק צעידה בכל רגל בנפרד. לכן רצוי להסתכל על הצעידה כמו:


זחילה בגוף מאונך לקרקע, כאשר הגוף מבצע בכל צעד בנוסף לזחילה גם קפיצה ו"גל" ספינאלי".

סיכום

תנועת הגוף בכל המישורים ולכל הכיוונים היא כמעט בלתי נראית לעין. לא כל צעד נראה כעת כמו שילוב של  גלגול, זחילה או . ובכל זאת, משהו מכל אלו קיים בכל צעד שאנחנו עושים. משהו מהתנועתיות הרב כיוונית בכל מפרק ובכל חוליה בגוף אכן מתקיים, והאדם שידע להפנים בגופו את כל התנועות הללו, יצליח ללכת, לעמוד ולנוע בצורה נכונה